قناری
قناری 
قالب وبلاگ

 

ویتامین B
برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و سوز بدن ضروری است .
آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود و ممکن است موجب روماتیسم شود .
منابع ویتامین : این ویتامین در سیر - زرده تخم مرغ - جگرسیاه - لبنیات .
ویتامین B1
در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی و زدودن اختلالات عصبی موثراست .
آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده -بیماری بری بری - گرفتگی عضلات - بی اشتهائی میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در مخمرجو - تخم مرغ - لبنیات یافت میشود .
ویتامین B2
مهمترین عامل در رشد بدن است .
آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری - توقف رشد -اختلالات تنفسی - بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی میشود .
منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج - شیر - سفیده تخم مرغ -آب جو یافته میشود .
ویتامین B6
در سوخت وسوز مواد گلوسیدی و غذا موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث کم خونی - ضعف اعصاب - ودرد شکم میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم - ذرت - سبزی ها - برنج - زرده تخم مرغ - سیب زمینی یافت میشود .
ویتامین B12
در کم خونی ورفع عوارض عصبی موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث کم خونی و ضعف میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در زرده تخم مرغ وپسته یافت میشود .
ویتامین C
در تنظیم عمل بافتها وایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی - ضعف شدید - درد عضلات - رخوت و سستی - نارسی های اعمال بدن میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در لیمو - پرتقال - جعفری - کاهو - گوجه فرنگی - سیب زمینی یافته میشود .
ویتامین D
در رشد و سفت شدن استخوانها موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخانها میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در روغن ماهی - زرده تخم مرغ - نارنج و نور آفتاب یافت میشود .
ویتامین E
این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی میشود .
آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در جگر سیاه - زرده تخم مرغ - موز - جوانه گندم - کاهو - کلم - روغن بادام زمینی - کره یافت میشود .
ویتامین F
در رویش پرها ولطافت آنها موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا و پوست پوستی شدن بدن میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در روغن ماهی - جوانه گندم - اسیدهای غیر اشباع یافته میشود .
ویتامین H
باعث تقویت صدا و خوش آوازی میشود .
آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد مشکلات پوستی و مشکلات خواندن میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در سبوس کندم - زرده تخم مرغ - جگر سیاه یافت میشود .
ویتامین K
مهمترین ویتامین برای انعقاد خون است .
آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی - ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در حبوبات - گوجه فرنگی - سیب زمینی یافت میشود .
ویتامین P
آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزیهای زیر جلدی میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در سبزی ها - لیمو - پرتقال - لبنیات - سیب زمینی یافت میشود .
ویتامین PP
باعث تقویت دستگاه گوارشی میشود .
آثار کمبود ویتامین : باعث بیماری پلاکر میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در جگر سیاه - سیب زمینی - نخود یافت میشود .
اگر پرنده ای این ویتامین ها را به طور کامل در بدن داشته باشد و ما با دستو غذائی مناسب این ویتامین ها را در اختیار او قرار دهیم هیچ موقع مریض نشده وطول عمر زیادتری خواهد داشت

[ سه شنبه 1389/08/04 ] [ 5:25 PM ] [ میثم ]

 

یکی از چیزهایی برای پرورش دهندگان قناری لذت بخشه، تولید مثل و جوجه دار شدن قناریهاست. این تجربه رو کسانی که از قناریها جوجه گرفتن دارن. وقتی جوجه سر از تخم در میاره لحظه به یاد موندنی و زیباییه. به خاطر اینکه این لحظه رو تجربه کنید لازمه در نگهداری تخم ها به قناریها کمک کنید.

مطالبی که در این قسمت می خوام بنویسم راجع به نکاتیه که ممکنه جای دیگه کمتر خونده باشید. پس خوندن این قسمت خالی از لطف نیست.

1- تخم از زمانی که ماده روش می خوابه، تا زمان تبدیل شدنش به جوجه و خارج شدن جوجه از اون 14 روز طول می کشه. اگه قناری تخم اول رو مثلا روز اول ماه بذاره، جوجه روز پانزدهم به دنیا می یاد. از اونجایی که ماده هر روز یک تخم می ذاره، وقتی ماده تخمهای بعدی رو می ذاره، جوجه ها هم به همون اندازه دیرتر از اولی به دنیا می یان. حالا اگه ماده 3 یا 4 تخم بذاره، جوجه سوم و چهارم 3 و 4 روز دیرتر به دنیا می یان. ازطرف دیگه جوجه در روزهای اول خیلی زود رشد می کنه. وقتی جوجه چهارم به دنیا می یاد جوجه اول از لحاظ جثه چندین برابر اون هست. به همین خاطر معمولا جوجه های آخر زیر پای جوجه های اول له شده و از بین می ره. یا اینکه خوب تغذیه نمیشه. چون جوجه های بزرگتر اجازه نمی دن ماده غذا تو دهن کوچکترها بذارن.بهترین راه برای حل این مشکل اینه که تخم ها رو برداشته و یکجا زیر پای ماده بذارین.

در زمانی که اقدام به برداشتن تخم ها می کنید، خیلی باید دقت کنید که تخم نشکنه. چون پوست اون خیلی نازکه. باید چال رو از قفس در آورده، به آرامی تخم را برداشته و اون رو در ظرفی حاوی دانه های ریز و نرم مثه دون کاهو بذارین. درب اون رو بسته و در محلی کم نور با دمای همسطح اتاق قرار بدین. ظرف نباید تکان خورده و تخم ها به هم اصابت کنن. چون به مجرد برخورد هر چیزی به تخم ها شکسته یا ترک برداشته می شن.اونوقته که دیگه تخم خراب شده و از بین می ره.

وقتی تخم رو بر می دارین بهتره چیزی جاش بذارین. مثلا تخم پوک یا تخم مصنوعی که در بازار وجود داره و می تونید بخرید. اما یادتون باشه تخم های پوک رو علامت بزنید تا با تخم ماده اشتباه گرفته نشه.

بعد از اینکه ماده آخرین تخم رو گذاشت همه تخم ها رو یکجا زیر پای ماده می ذارین.البته این کار رو می تونین از تخم چهارم انجام بدین. چون معمولا تخم های بعدی پوک هستن.

2- زمانی که ماده روی تخم ها خوابیده از ایجاد صداهای ناهنجار و ترسناک و نیز حرکت دادن قفس جلوگیری کنید. چرا که یکی از عوامل مرگ و میر جوجه ها در تخم صدای شدید و ترسه.

3- قفس پشت پنجره و امثال این محل ها نباشه. چرا که نور شدید آفتاب برای ماده و تخم ها ضرر داره.

4- در ایامی که هوا بارونیه، رعد و برق به تخم آسیب می رسونه جایی قفس رو نذارین که در معرض برق باشه( مثه پشت پنجره)

5- کنجکاوی شما باعث نشه که دم به ساعت سراغ ماده برید و اون رو از روی تخم ها بردارین یا هی تو قفس سرک بکشین. این کار باعث می شه ماده خوب روی تخم ها نخوابه و همین عامل باعث سرما خوردن به تخم و مرگ جوجه می شه. همین که دورادور مراقبت می کنید که یه وقتی تخم از چال بیرون نمونه یا اینکه با پای قناری کنار چال قرار نگیره کافیه.

6- قبل اینکه ماده رو جفت کنید ناخن های اون رو کوتاه کنید. بلندی ناخن ها باعث می شه وقتی از روی تخم برای خوردن غذا بلند می شه تخم به پاش و ناخنش برخورد کرده و از چال بیرون بیفته. معمولا وقتی تخم از تو چال در می یاد ماده اون رو سرجاش نمی ذاره.

7- بهتره از چال های استاندارد که دارای منافذ هست استفاده کنید. لازمه هوا در چال در جریان باشه. چال قناری محل مناسبی برای شپش هست. جریان هوا تا حدودی مانع از اجتماع حشرات موذی خواهد شد. چال کاملا تمیز باشه و پنبه ها هم کاملا تمیز.یک چال رو برای دوبار تخم گذاری استفاده نکنید. خوبه دیواره چال رو آغشته به پودر ضد شپش کرده و بعد پنبه ها رو به اون بچسبانید.

8- برای اینکه پنبه ها از توی چال بیرون ریخته نشه اونها رو به دیواره چال با چسب مایع بچسبانید.

9- هر قدر جثه قناری شما بزرگتر باشه چال هم باید بزرگتر باشه. این نکته در مورد قناری پرستار که تخم قناریهای درشت رو( مثه یورک و...)نگهداری میکنه لازمه رعایت بشه. چون جوجه ها وقتی بزرگ می شن جاشون توی چال بشه.

10- هر 3 روز یکبار به قناری که تخم داره، تخم مرغ بدین. متاسفانه برخی از قناریها تخم های خودشون رو می خورن. برای جلوگیری از این مسئله بهتره بهشون تخم مرغ بدین

[ دوشنبه 1389/08/03 ] [ 10:50 AM ] [ میثم ]

 

 

.البته من خودم کاملا با این قضیه مخالف هستم چون سفیده تخم مرغ منبع اصلی پروتیین هستشولی زردهی تخم مرغ اصلا خوب نیست.حالا تصمیم با خودتونه!!!!!!!!!

غذاي تخم مرغي كه در قديم خيلي معمول بوده و تربيت كنندگان قناري به مصرف آن عقيده وايمان مفرطي داشته اند امروز به علت تجربه عملي كه ذيلا شرح داده ميشود طرفدار زيادي ندارد وبه جاي آن از سایرموارد که بي ضررهستند استفاده ميشود .


موضوعي علمي كه باعث مخالفت با مصرف غذاي تخم مرغي شده اين است كه تخم مرغ پخته محيط مناسبي براي نشر ونمو نوعي باسيل بنام red_mite است كه آفت جان قناري بوده واين پرنده زيبا را به تب عفوني غير قابل علاجي مبتلا مي نمايد .


بنابراين تربيت كنندگان قناري صلاح در اين ديده اند كه غذاي تخم مرغي را از سري غذاهاي قناري حذف نمايند .حالا اين مطلب پيش مي آيد آيا بدون غذاي تخم مرغي ميشود جوجه قناريها را با همان نيرو وقوت بزرگ كرد يا خير ؟


جواب آن مثبت است وبه طريق زير ميشود عمل كرد :


۱- کاملا بدون تخم مرغ :


علاوه بر دانه هاي معمولي كه بصورت عادي يا بصورت آسياب شده ( تخم کتان - ارزن - شاهدانه بهمراه هفت تخم ) براي مصرف قناري و جوجه ها در قفس گذارده ميشود مقداري بيسكويت كوبيده شده را با چند قطره آب مختصر رطوبت داده و با مقدار كمي شاهدانه آسیاب شده قاطي كرده در جا دانه مخصوص براي مصرف جوجه ها بگذاريد ودر اين مخلوط ميشود قدري ميوه خشك كوبيده مثل مغز پسته وغيره اضافه نمود .پس از آنكه جوجه قناريها 4 يا 5 روزه شدند قدري تخم كلم خيس كرده در جا دانه ديگر ومقدار مختصري سبزي در قفس بگذاريد . اين را هم بايد درنظر گرفت كه تخم كلم يا هر دانه ديگري بصورت خيس كرده زود ترش ميشود بنابراين بايد تازه به تازه تهيه ودر يك يا دو نوبت در قفس بگذاريد و آنچه از دفعه قبل باقي مانده دور ريخته شود و ظرف نيز خوب شستشو شود .


2 – صرفا مصرف سفیده تخم مرغ :


يعني غذاي تخم مرغي استفاده ميشود ولي بدون زرده تخم مرغ بدين ترتيب كه سفيده تخم مرغ پخته را با خرده نان و بيسكويت كوبيده شده مخلوط نموده ودر اختيار قناري وجوجه ها قرار ميدهيم .


3 – تهیه نوعی غذای همطراز :


تهيه مخلوطي از : رويه نان8 گرم – تخم بزرك كوبيده 2 گرم – جو دوسر3 گرم – برنج 3 گرم – شاهدانه كوبيده شده 2 گرم – پودرشكر4 گرم و نمك بميزان نيم گرم و دانه خشخاش نكوبيده بمقدار 2 گرم ( بخش عمده اين مخلوط را رويه نان . جو دوسر . برنج و شكر) تشكيل ميدهد .


اين مواد را ميبايد بغير از تخم خشخاش كه بهمان شكل دانه اي خود باقي بماند خيلي نرم آسياب نماييد . در هنگام مصرف اين مخلوط را با آب گرم به طوري كه كاملا غليظ و دانه دانه باشد مخلوط مينماييد و پس از سرد شدن يا بصورت نيمه گرم به جوجه ها ميدهيد . اين غذا خود پرنده و جوجه هاي او را در حال نشاط وسلامت نگاه ميدارد و هيچ غذاي ديگري براي پرورش جوجه بغير از آن لازم نيست بشرط اينكه توجه نماييد كه پس از تركيب با آب ترش نگردد .

 

[ دوشنبه 1389/08/03 ] [ 10:40 AM ] [ میثم ]
 

 

 

فروردینماه:
غذای معمولی شامل سه چهارم تخم كتان و یك چهارم تخم كلم قمری می باشد.
در مورد ماده قناریهایی كه بر روی تخم خوابیده اند باید طبق آنچه در مورد تغذیه جوجه قناریها گفته شده عمل كرد.

اردیبهشت ماه:
رعایت نظافت قفس و لانه قناری
جدا كردن جوجه های بزرگ شده از پدر و مادر
ادامه برنامه تغذیه ی جوجه قناریها طبق آنچه قبلا گفته شده است

خرداد ماه:
در این ماه دستور غذایی مانند اردیبهشت ماه می باشد.
بررسی قفس و لوازم موجود در قفس قناریها و اطمینان از عدم وجود كنه قناری و اقدام برای نابود كردن آنها.

تیر ماه:
برای قناریهایی كه هنوز دارای جوجه می باشند باید طبق دستور غذایی اردیبهشت ماه عمل نمود.
قناریهایی كه باید غذا های رنگی مصرف كنند نیز هفته ای یكی دوبار از این غذا باید مصرف نمایند.
جوجه های دوره اول در این ماه باید در قفس پرواز قرار داده شوند. در این ماه نباید در فكر جوجه كشی باشید. قناری ها نباید در دوران جوجه كشی به پرریزان بیفتند بنابراین قناریهایی كه وظیفه پرورش و بزرگ كردن جوجه های خود را به پایان رسانیده اند باید نر و ماده از یكدیگر جدا شوند.

مرداد ماه :
در این ماه باید غذای معمولی شامل سه قسمت تخم كتان و یك قسمت تخم كلم قمری باشد. و در هفته سه مرتبه به میزان یك قاشق چایخوری دانه های مخلوط به جیره غذایی قناریها اضافه نمود.
همچنین مقدار كمی سبزیجات نیز باید به جیره غذایی قناریها اضافه شود.
جوجه های قناری باید همگی در قفس جداگانه نگهداری شوند. اضافه كردن یك داروی مقوی كه حاوی مواد آهنی باشد ،كمك خوبی برای گذراندن دوره تولك خواهد بود.
تمیز كردن و ضدعفونی نموده قفس و وسایل داخل آن نیز از وظایف این ماه می باشد.

شهریور ماه :
برنامه غذایی این ماه نیز مانند اردیبهشت ماه می باشد. همچنین مقدار غذای رنگی قناریهایی كه دوره تولك آنها روبه پایان است باید بتدریج كم شود.

مهر ماه :
به قناریهای جوان كه دوران تولك خود را به پایان رسانیده اند میتوان مقداری كمی غذای سبزی داد و غذای معمولی آنها همان سه قسمت تخم كتان و یك قسمت تخم كلم قمری و مقدار كمی دانه مخلوط می باشد.
در این ماه بررسی بدن قناریها برای اطمینان از عدم وجود كنه قناری لازم است. در صورت مشاهده كنه قناری باید از داروی مخصوص آن برای از بین بردن كنه ها استفاده شود.

آبان ماه :
تمام قناریها در این ماه دوران تولك خود را به پایان رسانیده اند و غذای رنگی باید بتدریج قطع شود.
جیره غذایی در این ماه نیز مانند ماه قبل می باشد.

آذر ماه :
برنامه غذایی در این ماه علاوه بر غذای معمولی ماه گذشته ، مقدار كمی سیب شیرین و سبزی می باشد كه به طور یك روز در میان میتوان به قناریها داد. تغذیه با غذای نرم باید قطع شود مگر به قناریهایی كه ضعیف و ناتوان باشند.
اتاق قناریها نیز باید بر علیه حشرات و كنه قناری ضد عفونی شود. برای قناریها نیز باید ظرف آب تمییز قرار داده شود تا بتوانند در آن حمام كنند.

دی ماه :
رژیم غذایی این ماه همان سه چهارم تخم كتان و یك چهارم تخم كلم قمری می باشد. به ماده قناریها نیز بهتر است یك قاشق مربا خوری تخم منداب در هفته دو مرتبه داده شود . این كار از پیچیدن تخم در شكم قناری جلوگیری می كند.
علاوه بر جیره معمولی ، یك روز در میان یك قاشق چای خوری از دانه های مخلوط نیز داده شود. قدری برگ كاهو و مختصری سیب شیرین در هفته سه مرتبه باید به همه قناریها داده شود. بدیهی است روزی كه به قناریها میوه داده می شود ، سبزی لزومی ندارد. پوست تخم مرغ كاملا خشك و یا صدف خرد شده در كف قفس باید همیشه موجود باشد.
برای قناریهای ضعیف روزی یك قاشق چایخوری غذای تخم مرغی لازم است.

بهمن ماه:
در اوایل این ماه قناریها باید از نظر سلامت و نیروی بدنی مورد توجه قرار گیرند. در صورت لاغر بودن علاوه بر غذای ماه قبل باید یك قاشق چایخوری غذای تخم مرغی به آنها داده شود.
نظافت اتاق و قفس قناریها نیز باید در این ماه مورد توجه قرار گیرد.
ناخنهای تمام قناریهایی كه بیش از یكسال دارند باید با قیچی بسیار تیز گرفته شود اما دقت شود كه رگ داخل ناخن بریدن نشود زیرا قناری دچار خونریزی شده و ضعیف میگردد.
به تمامی ماده قناریها باید هفته ای دو تا سه مرتبه یك قاشق چایخوری غذای تخم مرغی یا همطراز آن داده شود. اما ماده قناریهایی كه خوب پیشرفت داشته اند و رو به چاقی می روند بهتر است از این رژیم غذایی محروم شده و همان غذای معمولی به آنها داده شود.
برنامه غذایی قناریهای نر مانند ماه قبل خواهد بود .

اسفند ماه:
مشابه ماه قبل

منبع:                             canarialireza.com

[ شنبه 1389/08/01 ] [ 10:56 PM ] [ میثم ]

پرنده آماده جهت جفت اندازی و جفت گیری بی تاب است ,قناری نر آواز بلند و طولانی سر میدهد ,جست و خیز زیاد میکند ,هنگام خواندن پا ی میکوبد و یا در حالی که دیواره سیمی قفس را گرفته چنان اواز سر میدهد گویی همه نیروی خود را از طریق پنجه ها به سیمهای قفس برای پاره کردن سیمها وارد میکند .تکه ای کاغذ به دهان میگیرد و با صدای بلند ماده خود را صدا میزند .در این دوران تغذیه پرنده نیز مقداری کاهش مییابد .خواندن بیش از اندازه برای پرنده ای که مخصوصا در نزدیکی او ماده ای نگهداری میشود میتواند باعث تولید نوعی یاس در پرنده نر شود که این امر موجب کم شدن آواز خوانی پرنده میگردد و اصطلاحا گفته میشود که نر از مستی زیاد جمع شده و یا پس رفته است مشخصه دیگر در تشخیص آمادگی و مستی نر تغییر شکل وبر امدگی در مخرج قناری نر می باشد. ماده ها نیز مانند نر ها بی تابی میکنند .جمع کردن تکه های کاغذ نخ و الیاف در جادانی و گوشه و کنار قفس نشانه آمادگی ماده است ,در این دوران گاهی ماده به پرکنی از پرنده دیگر و یاحتی از خود اقدام مینماید ,در جواب خواندن نر سوت میکشد و این سوت کشیدن موجب تحریک بیشتر نر میشود .ماده هایی که آمادگی بیشتری برای جفتگیری دارند با خواندن نرها سینه و شکم خود را به چوب زیر پا نزدیک کرده و سر را بسمت بالا نگه میدارند و آواز جفتگیری سر میدهند .ماده در اثر مستی زیاد حتی بدون نر تخمگذاری مینماید به این نوع تخمها تخم هرز میگویند .علامت ظاهری ماده آماده تغییر شکل ناحیه مخرج پرنده است ,شکم حالت چاقی و پر شدگی پیدا کرده و مخرج به سمت عقب کشیده میشود در این صورت شکم و مخرج فرم دوکی شکل بخود میگیرد.جفتگیری زمانی با موفقیت انجام خواهد شد که هر دو پرنده نر و ماده اولا :آمادگی لازم را داشته باشند ,ثانیا:به یکدیگر علاقه نشان بدهند .چند روز قبل از جفتگیری میتوانید ماده را بتنهایی درون قفس جدید قرار دهید,زمانی که در گوشه و کنار قفس به درست کردن لانه اقدام میکند جای تخمگذاری را دراختیار او قرار دهید .ماده را هر روز با مقدار بسیار کمی تخم مرغ تغذیه نمایید واطراف قفس را بپوشانید ,یک روز بعد از درست کردن لانه ,نر را در قفس دیگرهمراه با مانعی در کنار ماده قرار دهید تا از سوراخهای کوچک تعبیه شده در روی مانع بتواند دزدانه ماده را ببیند .در روز سوم مانع را برداشته و اجازه دهید که جفتها به راحتی یکدیگر را ارزیابی نمایند ,یک روز بعد پرنده نر را به قفس ماده هدایت کنید .حداقل یک هفته و حداکثر 14 روز بعد از جفت اندازی پرنده ماده باید تخمگذاری نماید در غیر اینصورت ماده شما آمادگی لازم را نداشته و یا دارای نقصی است که مانع از تشکیل تخم در تخمدان می شود .به هر ترتیب با شروع تخمگذاری روزانه تخمهای گذاشته شده را برداشته و تخم بدون نطفه به جای آن قرار دهید تا پرنده ماده اولین سری تخمگذاری خود را که معمولا بین 3 الی 5 عدد متغییر است به پایان برساند . آخرین روز تمامی تخمهای بدون نطفه را برداشته و تخمهای اصلی را به زیر پرنده برگردانید این عمل شما باعث خواهد شد تا جوجه هایی که در آینده متولد خواهند شد همگی از نظر رشد جسمی هم اندازه باشند.روز سیزدهم یا ماده را آبتنی دهید و یا سالن را آبپاشی نموده و یا از دستگاه بخور جهت افزایش رطوبت استفاده کنید .این کار باعث شکسته شدن پوسته تخم و خروج راحت جوجه از تخم میشود در پایان روز سیزدهم جوجه ها سر از تخم بیرون خواهند آورد .

 نکات مهم:

نکاتی مهم درباره جفتگیری :

 

۱- قناری نر و ماده باید کاملاً آماده باشند .

۲- قناری نر به قفس قناری ماده هدایت شود.

۳- محیطی آرام و به دور از رفت و آمدهای غیر ضروری برای جفت ها فراهم شود.

۴- دو ماه قبل از جفتگیری قناری ها تحت رژیم غذایی مناسب قرار گیرند تا جوجه های سالم و قوی بدهند و و خودشان نیز در این دوران بیش از حد ضعیف نشوند.

۵- دو قناری که دارای عیب مشترک می باشند نباید با یکدیگر جفت شوند.

۶- از نظر جثه باید هر دو یا یکی از جفت ها دارای اندامی قابل ملاحظه باشد.

۷- برای جفتگیری از دو قناری با رنگهای مخالف یا متباین استفاده شود.

۸- قناری ها باید کاملاً سالم و قوی باشند و اثری از کسالت و بیماری در آنها نباشد.

۹- دمای محیط برای جفتگیری بین 21 تا25 درجه سانتیگراد باشد.

۱۰- بهترین موقع برای جفت کردن قناری ها نیمه فروردین ماه است و حتی الامکان از اسفند ماه نباید زودتر جفتگیری انجام شود. اما اگر درجه حرارت اتاق قناری ها ثابت باشد و آمادگی قناری ها برای جفتگیری زیاد باشد باید هر چند روز هم از موعد جفتگیری زودتر باشد ، از این عمل جلوگیری ننمود چون باعث خراب شدن و تولک رفتن قناری می شود.

۱۱-  پرنده هایی را برای جفت انداختن انتخاب کنند که در رده های مختلف سنی قرار دارند. یک نر جوان را با ماده ای که یکسال دارد در و یا بر عکس جفت کنید .

۱۲- در حد امکان یکی از جفت ها تجربه  یک دوره جفتگیری موفق را داشته باشد.در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید .

۱۳- مصرف برگ کاهو در زمان جفتگیری فراموش نشود.

۱۴- لانه تخمگذاری را روزچهارم یا پنجم در قفس بگذارید چون ممکن است قناری ماده تا زمان تخمگذاری چند بار لانه را بسازد و خراب کند و در نهایت خسته شده و لانه مناسبی نسازد و یا اینکه تخم بدون نطفه بگذارد.

۱۵- هفته ای یک بار و به مقدار کم هفت تخم در ظرف شصتی  در اختیار جفت ها و جوجه هایشان قرار گیرد.

۱۶- وقتی قناری ماده تخم گذاشت هر چه زودتر و به آرامی آنرا با تخم مصنوعی یا تخم بدون نطفه یا فاسد شده عوض کنید واین کار را تا آخرین تخم تکرار کنید وقتی قناری آخرین تخم را گذاشت تخمهای اصلی را به زیر قناری ماده برگردانید تا جوجه ها در فاصله زمانی کوتاهی از هم متولد شوند.

۱۷- هفته ای دو بار غذای تخم مرغی دراختیار جفت ها قرارگیرد و به محض تولد جوجه ها هر روز از غذای تخم مرغی استفاده شود.

۱۸- از قناری خوش آواز جهت آموزش جوجه ها استفاده شود تا قناریهای خوش آوازی تکثیر شوند.

۱۹- از داروهای تقویتی این دوره به طور صحیح استفاده گردد.  

20- از قفس های استاندارد(50.40.30)استفاده گردد. 

[ شنبه 1389/08/01 ] [ 10:43 PM ] [ میثم ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

امکانات وب